Hírek

Elérhetőségek

Gyermekvédelmi és jóléti szolgáltatások

Elérhetőség:
Cím: 3177 Rimóc, Akácos út 1.
Telefon: +36-30/412-48-31
E-mail: rimoc@biztoskezdet.hu

Munkatársak:
Gyerekházvezető: Erdélyi Anita
Gyerekház munkatárs: Baranyi Edina
Gyerekház segítő munkatárs: Csemer Petra

Nyitva tartás hétfőtől péntekig 9:00-13:00

A Rimóci Biztos Kezdet „Napraforgó” Gyerekház 2006. 10. 01-én kezdte meg működését, a Magyar Szegénységellenes Alapítvány segítségével, elsőként a Szécsényi Kistérségben. A TÁMOP 5.2.2, „Legyen jobb a Gyerekeknek Rimócon” pályázati projekt keretében 2009. 10. 01-től, 2012. május végéig működött. Ezt követte a jelenleg is tartó 1 év helyi Önkormányzat által vállalt fenntartási időszak, mely 2013. 05. 31. tart.
2012. augusztusában a Biztos Kezdet Gyerekházat működtető települési önkormányzat Támogatási Kérelmet nyújtott be a Gyerekház fenntartásának segítésére, az Emberi Erőforrások Minisztériumához. A támogatást 2012. 06. 01-től, 2012. 12. 31. lehetett igénybe venni és felhasználni.
A Gyerekházi szolgáltatás ma már része a gyermekvédelmi törvényben szabályozott alapellátásoknak, finanszírozása – a tavalyi évhez hasonlóan – megjelenik a költségvetési törvényben. Azt nem tudjuk pontosan mikorra várható a 2013-as támogatási keret megnyitása, de bízunk abban, hogy az idei évre vonatkozóan időben jön a segítség a Gyerekházak működtetéséhez.
Működési rend:
A Gyerekház azokat a 0-5 éves gyereket nevelő családokat várja, akik hátrányos helyzetű településen élnek, és korlátozottan, vagy egyáltalán nem férnek hozzá a jó minőségű szolgáltatásokhoz. A Gyerekház a szülők és gyerekek részére együttesen biztosít integrált szolgáltatásokat, valamint figyelmet fordítunk a várandós anyukákra is. A gyerekház mindenki számára nyitott, alkalmazkodunk a helyi igényekhez. A Gyerekház az egyetlen olyan rendszer az intézmények közül, ahol a szülő is részese lehet a mindennapoknak. A Gyerekház esélyt ad arra, hogy a legnagyobb szegénységben élő gyermekek is a lehető legkorábban megkapják azt a támogatást, ami segíti képességeik optimális kibontakoztatását és megalapozza az óvodába való zökkenőmentes beilleszkedésüket, a sikeres iskolakezdést. A kisgyereket nevelő családok minél korábbi szakszerű támogatása kulcsfontosságú. Fontos a szülők hatékony bevonása a mindennapokba. A gyerek és a szülő számára biztosít olyan közös programokban való részvételt, amely a gyerek számára megfelelő fejlődési környezetet jelent és formálja a szülői ismereteket, készségeket.

Nyitvatartás: A Gyerekház munkanapokon, 9-13 óráig tart nyitva.

Programjainkat, a mindennapi tevékenységeket az évszakokhoz, ünnepekhez igazítva állítjuk össze. A heti tervünket is a szülők, gyerekek igényeihez igazodva alakítjuk ki. A foglakozások tervezésénél figyelembe vesszük a célcsoport életkori sajátosságait, fejlettségi állapotát; az erősítendő területeket kiemelten megcélozzuk egyes gyermekeknél. A napirend kialakításánál figyelembe vesszük az előre megtervezett programokon kívül a megjelent gyermekek életkori összetételét, aktuális hangulatukat és megpróbáljuk hozzájuk igazítani, rájuk szabva alakítani a nap tevékenységeit.
Tevékenységeink a Heti rend alapján:
Hétfő: Daloló, mese, báb, mondókázás, verselés
Kedd: Természet és környezet: együtt figyeljük a környezet változásait, együtt tevékenykedünk, kísérletezünk
Szerda: Csináld Te is! Művészeti tevékenység
Csütörtök: Süssünk, süssünk valamit. Sütés-főzés kicsiknek, nagyokkal
Péntek: Manótorna: mozgásfoglalkozás, testnevelés

A szülőket is igyekszünk bevonni a mindennapokba, próbálunk nekik is változatos tevékenységeket felajánlani.
A jó szülő-gyermek kapcsolat alapja az, hogy együtt tudnak játszani, a közös játék közös élményt ad mindannyiunk számára. A célunk az, hogy együtt, minél jobban egymásra hangolódva tudják eltölteni idejüket nálunk.
A gyerekeket megfigyeljük a napi tevékenységük során, megfigyeléseinket rögzítjük, és ahol, amely területen elmaradást észlelünk, azt a területet fejlesztjük a játékban. Súlyosabb esetben, vagy probléma észlelésénél szakemberhez irányítjuk.
A gyermekek otthonát rendszeresen látogatjuk. A családok meglátogatása, hozzátartozik a gyermekekkel való foglalkozáshoz. Ha egy gyerek a Gyerekházba kerül, mindféleképp meglátogatjuk az otthonát legalább egyszer, hiszen a gyermek megismerése a családi és lakáskörülmények megismerésével lesz teljes.
A rendszeres családlátogatások jelentősége az utóbbi időben nagyon megnőtt, hiszen a családok elmaradása sok esetben csak így szüntethető meg (gyakran heti látogatás); ezen alkalmakkor a betervezett programokról, az eljövendő eseményekről is ejtünk szót a szülőkkel, ezzel is csábítva őket a Gyerekházba.
Havonta Hírlevél formájában is tájékoztatjuk a családokat a Gyerekház szolgáltatásairól, programjairól. Folyamatosan tájékoztatjuk a célcsoportot a havonta elkészített Hírlevelünkben az elmúlt hónap eseményeiről, a tervezett programjainkról, ösztönözzük őket a felkínált szolgáltatásokon való részvételre. Az általunk összeállított híranyagban helyet kap egy gyermekneveléssel kapcsolatos téma, vagy hasznos tanácsokat (pl.: természetes gyógymódok) próbálunk meg közvetíteni családjaink felé, ilyen nyomtatott formában is. Gondolunk a gyerekekre is, hagyunk helyet kifestőnek, mesének is. mely a Gyerekház munkájáról, heti programjainkról nyújt információt a lakosság, főképp a célcsoport számára.
A közösségi programokra, fórumokra, fontos eseményekre minden esetben, meghívóval invitáljuk a családokat.
Sok szeretettel várjuk a Gyerekházba az érdeklődő kisgyermekes családokat!